Kommunal antidopingsatsing brer om seg
Ved inngangen til 2026 hadde Antidoping Norge samarbeidsavtaler med 30 kommuner.

Antidoping Norge (ADNO) ønsker å forebygge doping lokalt ved å inngå samarbeid med kommuner i Norge. Det er derfor gledelig at stadig flere kommuner ser verdien av å jobbe sammen med oss.
Ved starten av 2026 viser oversikten at vi nå har etablert samarbeid med 30 norske kommuner. De to siste som kom med, var Voss i Vestland og Stavanger i Rogaland. I tillegg har vi innledet dialog med flere aktuelle kommuner.
- Vi ser en økende interesse for dopingmidler blant unge som jakter på drømmekroppen. Denne utviklingen må tas på alvor, og for å bli en motpol til dette må det samarbeides på tvers av organisasjoner, aktører og fagområder i samfunnet som møter de unge. I den sammenheng er kommunene en viktig samarbeidspartner for oss, sier avdelingsleder folkehelse i ADNO, Marte Otterholm Fjeld.
ADNO har også en fylkeskommunal samarbeidsmodell der vi i dag har samarbeid med Vestland og Innland. Også her er vi på jakt etter å etablere nye samarbeid.
- Vår rolle er å være en fagressurs for å sikre langsiktighet i det forebyggende arbeidet lokalt. Vi vil bidra til å heve kunnskapsnivået og bevisstheten hos fagpersoner og foreldre slik at vi sammen kan forebygge dopingbruk og være veiledere for unge i spørsmål om doping, kropp og trening, sier Marte Otterholm Fjeld.
ADNO har i dag samarbeid med følgende 30 kommuner:
Askøy, Bjørnafjorden, Drammen, Gjøvik, Hamar, Kragerø, Lillehammer, Lillestrøm, Lørenskog, Moss, Orkland, Sandefjord, Skien, Stord, Bømlo, Fitjar, Våler, Åsnes, Grue, Kinn, Etnedal, Nord-Aurdal, Sør-Aurdal, Vang, Øystre Slidre, Vestre Slidre, Senja, Stavanger, Voss, Seljord.
Les mer om den kommunale samarbeidsmodellen – Ren trening i kommunen – her.